A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

homilia.hu

Pünkösd utáni 27. vasárnap

A görnyedt asszony meggyógyítása

  I  2014.11.1.
Jézus azért jött, hogy elmondja, és főleg bemutassa, hogy a Mennyei Atya mennyire szereti az embereket. A mai evangéliumi szakasz is erről szól. Van egy szerencsétlen asszony, aki mint minden szombaton, azon a szombaton is elment az istentiszteletre. 18 éve beteg. Megszokhatta, hogy fáj a háta. Lassan be is bizonyosodott, hogy betegsége gyógyíthatatlan, s nem lehet tenni semmit ellene, így csökkent értékű. Az emberek félre szorítják, jól megbámulják, mert nem tud felegyenesedni. Nem szívesen lép ki az utcára sem, a felnőttek lenézik, a gyerekek kigúnyolták. — Megalázó már maga a testtartás is, mert nem tud teljes magasságban megjelenni, nem tud minden irányba körülnézni, nem tud mások szemébe nézni.
154

Az evangélium olvasása során.. (2001)

  I  2014.11.1.
Az evangélium olvasása során sokszor tanúi vagyunk, hogy Jézus szombati napon szabadít meg valakit a gonosz lélek fogságából, azaz gyógyít. Az iménti asszonyt is azon a napon gyógyítja meg, amikor a törvény szerint a választott nép egyetlen tagja sem végezhet semmiféle munkát, még a gyógyítás munkáját sem. Ezen a napon ugyanis pihenni illett. A választott nép szombati pihenése mintegy szimbóluma volt annak, hogy az Úristen a hetedik napon megpihent a teremtés munkájától. Ezzel a pihenéssel egyrészt tartózkodott attól a munkától ami hasznot hozott, azoktól a tettektől, amelyek teljesen a föld felé fordították tekintetét, s ezen túl még erőt is gyűjtött önmagában a további feladataihoz.
101

A nyomorék asszony meggyógyítása. _Lk 13,10-17._ PU27 2007. december 2.

  I  2015.5.11.
Jézus emberek iránti figyelmességét mutatja ez a csoda. Van szeme a szenvedőkhöz, és szíve is. Nincs is ezzel semmi baj mindaddig, amíg ebből nem születik népszerűség. Akit nem szeretnek, aki törvényre és tekintélyre építi életét és nem a szeretetre, az nagyon nehezen tudja elviselni, hogy mellette valakit jobban szeretnek, mint őt. Itt is ez történik. Kollektíve a farizeusokkal ütközik emiatt Jézus, de személy szerint is minden olyan emberrel, akinek a szíve helyén a törvény dobog.
86

Adventi harc Isten fegyverzetében a Gonosz ellen

  I  2014.10.31.
K.T.! I Másfél nap múlva fölcsendül templomunkban a karácsonyi kánon: “Krisztus születik, dicsőítsétek!” Még éppen, hogy elkezdtük a karácsonyi böjtöt, s szívünk máris tele van békevággyal: “Ki a békesség Isten és az irgalmasság Atyja vagy, leküldted nekünk a nagy szövetség békeosztó angyalát...” Épp ezért megdöbbenünk akkor, amikor az Apostol harcra szólít fel e világ kormányzói ellen. Pedig ma az efezusi levél felhívása egészen komoly volt: “Öltsétek fel az Isten teljes fegyverzetét” Krisztus követői még karácsony előtt sem tehetik le a becsület, az igazság és Lélek fegyvereit. Ebben a hónapban az Egyház maga kínálja nekünk a mindnyájunkat gerincessé tevő isteni fegyverzetet, “hogy megtarthassuk állásainkat”. Mert ez a böjt olyan várakozás, mint a katonáé az őrhelyen: feszült figyelmünket az köti le, aki a távolból közeledik felénk. Fülünkben csengenek még a zsoltár szavai: “Lelkem várja az Urat, mint az őr a hajnalt. Sőt, jobban, mint az őr a hajnalt, várja Izrael az Urat!”
72

A helyes döntés feltételei és gyümölcsei

  I  2014.10.31.
A zsinagóga elöljárója — a szombati munka-tilalomra hivatkozva, és a gyógyítást munkának tekintve — szemrehányást tett Jézusnak. Az Üdvözítő rámutatott arra az ellentmondásra, hogy amit egy ökörrel, vagy szamárral megtesznek, azt a segítséget miért ne lehetne nyújtani a 18 éve beteg asszonynak?
66

Várjuk-e Őt, mint a Messiást

  I  2014.11.1.
Az igazi Legfelsőbb Bíróság elfogadta fellebezésünket: jogorvoslást és egy amnesztiát hirdetett. A Messiás a Kegyelem hordozója. O tényleg azért jött, hogy örömhirt hozzon a szegényeknek, s szabadulást hozott a raboknak: meghirdette az igazi kegyelem évét. Azzal, hogy maga elitéltként végezte, megszabadított bennünket a halálbüntetéstöl,. Sőt ezt a kegyelmet megadva értelmet adott a szabadságunknak is. Mert a rabságból szabaduló ember rendszerint nem tud mit kezdeni a hirtelen jött szabadságával. Az előtte álló sok-sok Út közül szinte törvényszerűen a legrosszabbat választj De a Messiás sokkal csodálatosabb szabadságot is hoz nekünk. 9 szabaddá tett a szeretetre hogy sérelmeinket elfeledve merjünk megbocsátani mi is adósainknak...
49

A nyomorék asszony meggyógyítása

  I  2014.11.1.
Íme Jézus a Szabadító! „Uram nyisd meg lelki szemeimet, megmutatva szabadulásom útját!” (Zsolt 12) 1. Szabadulásunkat Jézusnál kell keresnünk! Ő a mi szabadítónk, ezt a feladatot kapta a mennyei Atyától. Így mutatkozott be nyilvános fellépése kezdetén is: „…hogy szabadulást vigyek…” (Lk 4,18) Mint a fény, mely, megsemmisíti a sötétséget. Azért gyújtunk világosságot, hogy megmentsük magunkat a sötétben való botladozástól. (vö. Jn 8,12)
45

Irgalmasság nélkül nincs megigazulás

  I  2014.11.1.
Egy kínai legenda meséli. Egyszer egy ember beleesett a kútba és segítségért kiáltozott. Arra járt Buddha és így kiáltott le a kútba: az élet csupa szenvedés, így hát nyugodjál bele a sorsodba, és elment. Buddha után Confu-ce ért a kúthoz és így szólt a segítségért kiáltóhoz: Bizonyítsd be életrevalóságodat, mássz ki a saját erődből. Ha bizonyítasz, akkor megérdemled, hogy segítsek neked. Harmadikként Jézus ment arra, nem szólt egy szót sem, levetette a köntösét, leereszkedett a kútba és fölsegítette a kútba esett embert. Tanítómese, de világosan beszél a keresztények kötelességéről. Ha embertársunk segítségre szorul, akkor nem bölcselkedni kell, nem tanácsokat kell osztogatni, hanem irgalmasságot kell gyakorolni.
37

Ne a törvény betűjét, hanem a szellemét…!

  I  2014.11.1.
A hatvanas évek közepén egy japán küldöttség járt hazánkban. Nemcsak a gyárakat nézték meg, hanem a templomokat is. Feltűnt nekik egyik fővárosi katolikus templomban az örökmécses. Kérdésükre elmondták, hogy ez mit jelent, és elmondták az Eucharisztiáról szóló tanítást. Önök ezt hiszik? – kérdezték, majd fejüket csóválva mondták, hogy nagyon különösek az európai keresztények. Ha a japán ember ebben hinne, akkor náluk nem lehetne üres templomot találni. Meghökkenünk? De az imént elhangzott evangéliumi tanítás nem éppen úgy megdöbbentő? Hiszen manapság is sokan elfeledjük a törvény betűje miatt, annak szellemét.
37

Isten szellemi lény

  I  2014.11.1.
Egykor a görög bölcset, Epiktétoszt megkérték tanítványai, hogy mondaná meg, milyen az Isten. Ő bölcs lévén bölcsen válaszolt: „Ha meg tudnám ezt mondani, úgy vagy az Isten nem lenne igazán Isten, vagy én lennék az isten.” Valóban úgy van, hogy Isten tökéletességét, az Ő lényét csak Ő Maga ismeri igazán és tökéletesen. De főként Szent Fia által kinyilatkoztatta magát nekünk, s azóta mi is sokat tudunk Róla. – Mert Ő elmondhatta: „Fülöp, aki engem lát, látja az Atyát is” .
19

Istent áldani

  I  2014.11.1.
Egy jó pár évvel ezelőtt egy haldokló néni betegágyához hívtak. Körülnéztem egy kicsit a szobájában. Betegágya melletti falon egy hímzett falvédő volt, ez állt rajta: „Áldjad én lelkem az Urat!” Ez olyan hatással volt rám, hogy nem tudom elfelejteni. Szép példáját látom ebben a vallásos magatartásnak.
16

Harc Isten fegyverzetében a Sátán ellen

  I  2014.11.1.
Rádióban és újságokban az elmúlt napokban egyre többször elhangzott a kérdés: "Ismeri- e katolikus teológia az ördögtől megszállottság tényét?" Hiszen a protestáns Bultmann már 1941-ben meghirdette a mitosztalanítás tényét. Az mondotta, hogy a abban a korban, amikor az emberek az elektromosságot használják és rádiót hallgatnak, képtelenség arról beszélni, hogy vannak rossz szellemek, ördögök, és hogy van ördögtől való megszállottság. Ugyanakkor Bultmann kortársai is föltették a kérdést: vajon mi hallgatott Bultmann és a többi német 1941-ben a csoda rádióból?
0

Az üdvösség ideje

  I  2014.11.1.
KT! Jézus Krisztussal elérkezett az emberiség számára az üdvösség ideje. Nagyon fontos gondolat ez számunkra, mert ezen fordul meg a sorsunk: felismerjük-e és elfogadjuk-e, hogy Jézussal valóban elérkezett az üdvösség ideje? Különösen fontos ezt meggondolnunk, amikor már lelkileg is kezdünk ráhangolódni a karácsonyra, Jézus születésének megünneplésére. A mai evangélium is ezt a gondolatot fejti ki nekünk. Lehet, hogy ez az első hallásra nem teljesen nyilvánvaló. De ha egy kissé átgondoljuk, akkor könnyen beláthatjuk, hogy valóban úgy van ez. Még pedig mind a két oldalt észrevehetjük. Egyrészt: a nyomorék asszony életében Jézus az üdvösség idejét jelenti. Másrészt: a zsinagóga elöljárója nem ismeri ezt fel, és nem fogadja el, ezért megszégyenül egyelőre Jézus előtt, hogy majd aztán végleg elvetés legyen a sorsa az ítéleten.
0